Directory

Faculty and Staff

Administration:
Mr. Morris Barco, Principal
Mrs. Vanginette Benton, Assistant Principal


Office Staff:
Mrs. Joyce Wilson, Office Manager
Ms. Diana Davis, Office Clerk

Kindergarten
Kindergarten Teachers:

Mrs. Elizabeth Broussard- Grade Chairperson
Ms. Glyndell Griggs- Special Education Teacher (K-2)
Mr. Terry Williams
Ms. Karen Jones
Mrs. Kimberly Barrett
Ms. Lenora Coley

First

First Grade:
Ms. Chandra Chavis- Grade Chairperson
Mrs. Patricia Gray
Ms. Samantha Linblad
Ms. Gwendolyn Causey
Ms. Karen Kriebel

Second

Second Grade:
Ms. Bonita Marks- Grade Chairperson
Mrs. GLydell Griggs- Special Education Chairperson
Ms. Heather Delaney
Ms. Sarah Whiting
Mrs. Howell

Third

Third Grade:
Mrs. Connie Askew- Grade Chairperson
Mrs. Elfrieda Ali
Mr. James Parker
Mr. Joseph Williams
Ms. Deborah Hayes- Special Education Teacher

Fourth

Fourth Grade:
Ms. Regina Davis- Grade Chairperson
Mrs. Melinda Hodges
Ms. Sherri Hall
Ms. Emma Phillips
Ms. Dolores White- Special Education Teacher

Fifth

Fifth Grade:
Ms. Lindsey Gibson- Grade Chairperson
Mrs. Carol Geiger
Ms. Saundra Davis
Ms. Emma Phillips
Mrs. Ayonna Gyles- Special Education Teacher

Sixth

Sixth Grade:
Mrs. Theonna Winston- Grade Chairperson
Ms. Casheba Cannon
Ms. Jones
Ms. Brownson
Mrs. Ayonna Gyles- Special Education Teacher



Library:
Mr. Tomie Walters -Library Media Specialist

Instructional Specialist:
Mr. Patrick Rogers, Reading Coach
Ms. Doniece Sessoms, Reading Interventionist
Ms. Bernita Johnson, Math Coach
Mr. Steven Thomas, Math Program Specialist- Central Office

Guidance:
Mrs. LaTarisha Beamon - School Counselor

Speech Therapy:
Ms. Kamilah Jewell- Speech Therapist

Clinic:
Ms. Cassandra Garner -School Nurse

Encore:
Mr. Russell Clay, Physical Education
Mr. Jesse W. Boone, Art Education
Mrs. Rosemarie Packard, Music Education

Technology:
Mr. Al Beamon- Technology Resource Teacher
Mr. Mark Kruger - IT




Gifted Program:
Mrs. Phyllis Roldan- Gifted and Talented Educator


Psychology:
Ms. Debi Mayes


Paraprofessionals:

Ms. Shannon Harrison - Kindergarten (Coley)
Ms. Phylicia Edwards- Kindergarten (Barrett)
Ms. Claudia Peck - Kindergarten (Jones)
Ms. Alkeila Baily - Kindergarten (Broussard)
Ms. Pamela Walden - Kindergarten (Williams)
Ms. Latrisha Rogers - Kindergarten (Riddell)
Ms. Adrian Jones - Kindergarten and 1st ( Causey/Griggs)
Ms. Adrienne Jones - Kindergarten and 1st (Causey)
Ms. Andrea Cherry - 2nd (Marks)
Ms. Tracy Holliman - 3rd (Hayes/Askew)
Ms. Senta Elliott, 4th ( White)
Ms. Ira Mangum-Hall - 5th and 6th (Gyles)